Peršalimas.Antibiotikai

Peršalimas: antibiotikai ne gydo, o kenkia

Šiemet kaip niekada anksti daug žmonių serga peršalimo ligomis. Kaip jas gydyti: gerti liepžiedžių arbatą, teraflu ar iš karto griebtis veiksmingiausių antibiotikų?

Avietės ir bučinys

“Pajutau gerklės perštėjimą, pradėjau čiaudėti ir iš karto išgėriau stiprių antibiotikų. Prastokai jaučiuosi, bet temperatūra nepakilo, sloga dingo, todėl galiu eiti į darbą”, – pasidalijo patirtimi viena kaunietė, 50-metė Kristina Maskolaitienė.

Ji, beje, medikė. Vadinasi, visiems reikia taip daryti?

“Juokaujate?” – klausimu į klausimą atsakė Kauno medicinos universiteto Šeimos klinikos gydytoja Olga Vasiliauskienė.

Ir pridūrė: peršalus negalima gerti antibiotikų. Reikia gerti daug skysčių, vitamino C, gulėti lovoje. Tik tada, kai kūno temperatūra aukštesnė nei 38 laipsniai, galima išgerti paracetamolio.

“Aviečių arbata ir mamos bučinys yra geriausi vaistai sergančiam vaikui”, – pabrėžė gydytoja O.Vasiliauskienė.

Virusai ir bakterijos

O kodėl negalima gerti antibiotikų, jei, anot medikės K.Maskolaitienės, peršalimo simptomus jie kaip ranka nuima?

“Peršalimas ar virusinė infekcija nėra gydoma antibiotikais. Jie vartojami, esant bakterinei infekcijai ar jos sukeltam uždegimui. Šios diagnozės paaiškėja ne pirmą ligos dieną, jas patvirtina kraujo tyrimas, jei C reaktyvinis baltymas yra daugiau kaip 50 mililitrų”, – medicinos subtilybes aiškina gydytoja O.Vasiliauskienė.

Jau iš to akivaizdu, kad savigyda antibiotikais yra nepagrįsta. Antra vertus, aiškino gydytoja, antibiotikai įgyja atsparumą bakterijoms ir esant reikalui juos vartoti bus mažiau veiksmingi arba ir visai neefektyvūs. Be to, antibiotikai silpnina imunitetą, kuris nukenčia ir nuo virusinės infekcijos. Vaikai, lankantys darželį, labai dažnai serga dėl to, kad po ligos jų imunitetas dar nebūna sustiprėjęs, o kolektyve nauji virusai puola silpnesnį organizmą.

Taigi, susirgus būtina gulėti lovoje, kad organizmas mažiau nukentėtų, ir eiti į kolektyvą tik visiškai pasveikus ir sustiprėjus. Gydytoja O.Vasiliauskienė perspėja ir dėl kitko: vienu metu nevalia vartoti kelių rūšių vaistų nuo peršalimo, nes visuose jų yra paracetamolio. Jo nesunku perdozuoti, o tai sukels silpnumą, pernelyg dažną širdies plakimą.

Arbatai tinka uogienė

Pajutus pirmuosius infekcijos simptomus – kosėjimą, gerklės skausmą ar slogą net ir vaistininkai pataria pirmiausia gydytis natūralios medicinos priemonėmis. Yra daugybė būdų, kaip atgauti jėgas pačios gamtos siūlomais vaistais.

“Pajutus pirmuosius peršalimo požymius, rekomenduojama likti namie. Nebūtina iškart gydytis vaistiniais preparatais. Gali padėti ir natūralūs vaistai iš gamtos: čiobrelių, ramunėlių ar imbierų šaknų arbata su citrina, karštas pienas, paskanintas medumi. Jei turite natūralių sodo uogienių, pasidarykite aviečių, serbentų arbatos. Išvirta iš liepžiedžių mažina kūno temperatūrą, nes skatina prakaitavimą. Kovojant su peršalimu būtina gerti daug skysčių, labai svarbu intensyvinti ir vitamino C vartojimą”, – pataria “Camelia” vaistininkė Edita Starovoitova.

Jei peršalimo nepavyksta įveikti per porą dienų, rekomenduojama apsilankyti pas šeimos gydytoją ir tik tada pirkti jo paskirtus vaistus.

Peršalus taip pat reikia vengti susibūrimo vietų, kuriose, organizmui jau kovojant su liga, tikimybė užsikrėsti kitais virusais dar labiau išauga. Norint išvengti peršalimo kitą kartą, organizmą reikia stiprinti ištisus metus.